Maya burcunuzu öğrenmek Mayaburcum.com sayesinde artık çok daha kolay!


Merhaba,
Bu ay geçen sayıda temelini attığımız yapıdan devam etmek adına Maya astrolojisinden ve temel özelliklerinde biraz bahsedeceğim. Maya astrolojisi ile ilgili söyleyebileceğim ilk şey aslında astroloji kelimesinin ona yakışmadığıdır. Gerçekten de şu aşamada ona ne ad vereceğimi bilemediğimden ve herkesçe anlaşılmasını istediğimden ona “Maya astrolojisi” diyeceğim. Aslında geçen yazımda da belirttiğim gibi Maya sisteminin astronomik döngülerle ve fiziksel zamanla bir bağı yoktur. Dolayısıyla klasik anlamdaki astroloji ile de bir bağlantısı olduğu söylenemez. Maya takvimi ve onunla iç içe olan Maya astrolojisi, görünenin ötesinde, evrenin özünde var olan ruhsal enerjileri açıklayan ve bu enerjilerin izlediği kalıplar ile bilincin nasıl evrimleştiğini bize gösteren sistemlerdir. Bu noktada bize sunduğu rehberlikte ruhsal tekâmülümüz ile ilgilidir, fiziksel boyutta neler olacağı ile ilgili değil.
İkinci sırada değineceğim nokta belki daha da önemli. Maya takvimi/astrolojisi bildiğimiz sistemlerden farklı olması dolayısıyla başlangıçta kavraması zor ve karmaşık bir yapıya sahiptir. Fakat temel sistemi öğrendikten sonra ne kadar basit olduklarını siz de göreceksiniz. Maya zaman sistemini anlamak için yapacağınız yatırım size son derece karlı şekilde geri gelecektir. Bunun ilk nedeni onun direk olarak ruhsal deneyime dayanmasıdır. Maya takviminin şamanlarca oluşturulduğunu ve takip edildiğini söylemiştim. Sonuçta, evrenin ruhsal enerjileri ile bir temas kurmakla ilgilidir Maya takvimini takip etmek. Yani sırf zihinsel, entelektüel bir çalışma değildir. Karmaşık hesap kitap işlerine dayanmaz. Zodiac’ta ki gibi aynı anda pek çok açıyı ve etkiyi hesaba katmak zorunda kalmasınız. Hesaplama açısından işin içinden kolayca çıkabilirsiniz. Tamam, belki 20 burç vardır ve bunlar her seferinde 1–13 arası başka bir sayının (tonun) etkisini alırlar. Ama hepsi budur 20, 13 ve bir de 9. İnanın yıllarca Batı astrolojisi ile ilgilenmiş birisi olarak söylüyorum, bu sistem pek çok astrolojik sistemden daha sade ve pratiktir ve çok daha derine giden bir bilgelik sunmaktadır. Yani maya takvimi takip etmeye başladığınızda bunu günde birkaç dakika ayırarak hayatınıza geçirdiğinizde danışmanlık almak için astrologlara gitme ihtiyacınız sona erebilir. Sonuç olarak Maya takvimi, ruhsal enerjileri 16,4 Milyar yıl öncesinden, Evrenin oluşumundan beri nasıl geldiğini açıklamaktadır ve biz aynı sistemle günümüzü ve son tarihi anlamaktayız. Yani güneş sistemi ve hatta galaksimizin bile oluşmasından önceki bir zamana, evrenin başlangıcına dayanan bir sistemdir.


Şekil 1

Maya takvimini takip etmeye dair
Şimdi dilerseniz Maya takviminin temel yapısını ve onu nasıl takip edebileceğimizi görelim. Maya takvimine göre 20 günlük “uinal” isimli bir döngü boyunca her gün başka bir tanrı/tanrıça (burç) tarafından yönetilir. Bu burçlar evrenin ruhsal enerjilerinin o gün nasıl nitelikler taşıyacağına dair bize bir fikir verirler. Bir de 13 günlük “trecana” isimli bir süreç daha vardır ki bu da 13. günden sonra 1. gün ile başlayan döngüler getirir ve yine her bir gün kendine has bir enerji getirir. Bunlara 13 ton adını veririz, müzikal anlamda kullanılan ton bizim için iyi bir benzetme olacaktır. Bu iki döngü, iç içe geçmiş iki çark gibi (bkz. şekil 1) birbiriyle ilişki halindedir ve toplamda 20 x 13 = 260 farklı enerji demektir. (bkz. şekil 2) Mayalı şamanlar asırlar boyunca biriken deneyimlerine dayanarak bu günlerin nasıl eylemler için uygun olduklarını açıklamışlardır.


Şekil 2Dilerseniz 20 burcun ve 13 tonun enerjilerini tanıyalım. Fakat öncesinde bazı noktaları özellikle belirtmek istiyorum.
1) Kendi sezgileriniz ve gözlemleriniz her zaman sizin gerçek rehberiniz olmalıdır.
2) Bu 260 farklı enerji 260 farklı kişilik kombinasyonu anlamına gelir. Doğum günümüze göre bu 260 kombinasyondan birine sahip oluruz. Ve bu durum bizim o günleri algılayışımızı etkiler. Biz kendi doğum günü enerjimiz üzerinden algılarız bu 260 farklı günü.
3) 260 tip insan mı vardır? Hayır, bence her insan birbirinden farklıdır. Her ruh biriciktir. Biz sadece bu enerjilerin etkisi altında kalırız.
4) Kader, Şans, Talih: Mayaların inancına göre, her birimiz bedenlenmeden önce bir yaşam misyonu ediniriz ve bu misyonu gerçekleştirmemizde bize en uygun enerjiyi verecek olan günü bilinçli olarak seçeriz. Bu yüzden bizim için iyi veya kötü yoktur, sadece bilinçli olarak yaptığımız seçimlerimiz ve ruhsal tekâmülümüz vardır.
5) Önemli bir hatırlatma: Maya takvimi, asla birbirinin kopyası olan tekrar eden döngüler değildir. Bu 20 günlük ve 13 günlük döngülerin dışında daha geniş döngüler vardır ve aslında bu her günü biricik yapar. 20’li ve 13’lü kalıplar yalnızca küçük boyutlu rehberlerdir.
6) Kendi burcunuzu bulmak için bir alttaki "MAYA TAKVİMİNİ NASIL TAKİP EDEBİLİRİZ VE ONDAN NASIL FAYDALANABİLİRİZ?" başlıklı posta bakın.

Maya burcunuzu öğrenmek Mayaburcum.com sayesinde artık çok daha kolay!


Edindiğiniz bilgilere ufak bir ekleme. 20 günlük ve 13 günlük döngüleri artık tanıyorsunuz, uinal ve trecana. Her bir uinal (20 burçluk döngü) 13 sayıdan biri tarafından yönetilir ve her bir trecana (13 günlük döngü) 20 burçtan biri tarafından yönetilir. Ve bu faktörler de sizin doğum günü enerjiniz ve doğum günü burcunuzu dışında aldığınız farklı etkilerin olduğunu gösterir.
Trecana burcunuzu bulmak için doğum gününüzü bulduktan sonra; bir sayılı günü bulana kadar geri gidiniz. Mesela ben 8 Kan (Tohum, Kertenkele) Gününde doğdum. Bu günden geri gitmeye başladığımda 7 Akbal (Gece), 6 Ik (Rüzgar)... vs 1 Caban (Toprak) gününe kadar geri gitmek durumundayım. 1 Toprak günü yeni bir Trecana'nın başladığını belirtmektedir. Ve bu 13 günlük döngüyü yöneten burç Toprak'tır. Demek ki benim Trecana burcum Toprak'tır. Yani 8 ve Kan (tohum) enerjilerinin dışında Toprak burcuda benim üzerimde etkilidir. Calleman gün burcu ile trecana burcu arasında ki etki oranını %70 - %30 olarak gördüğünü söylerken, benim deneyimim bunun %60 - %40 oranında olduğudur. Yani trecana burcunuz hafife alımayacak bir etkiye sahiptir kişiliğiniz, hayat yolunuz ve ruhsal evrim potansiyeliniz üzerinde.

3 yorum:

aciliyavrucak dedi ki...

Ben 3 Chuen'im. Acaba trecanna burcum Muluc mu oluyor?

J. dedi ki...

Benim burcum 1 Ben. Bu durumda ne yapmalıyım?

Fatih Keçelioğlu dedi ki...

ARtık bu tür sorularınız için http://Mayaburcum.com size yardımcı olacak.